top of page

Teoria nawożenia

Wszystkie roÅ›liny wodne wymagajÄ… do życia podstawowych skÅ‚adników odżywczych. By je efektywnie metabolizować potrzebujÄ… pewnych komponentów - np. Å›wiatÅ‚a. RoÅ›liny sÄ… organizmami fotoautotroficznymi - to znaczy, że pozyskujÄ… pożywienie na drodze fotosyntezy. ÅšwiatÅ‚o jest dla nich źródÅ‚em energii. WykorzystujÄ… jÄ… do przetwarzania nieorganicznych skÅ‚adników odżywczych (mineraÅ‚y, O2, Co2 i woda) w bogate energetycznie zwiÄ…zki organiczne.

 

Substancje te możemy podzielić na makro - i mikroelementy:

 - Makroelementy- roÅ›liny potrzebujÄ… ich w stosunkowo dużych iloÅ›ciach. Do makroelementów zaliczamy: wÄ™giel (C), tlen (O), wodór (H), azot (N), fosfor (P), potas (K), wapÅ„ (Ca), magnez (Mg) i siarkÄ™ (S). Absolutnie podstawowymi pierwiastkami sÄ… azot, fosfor i potas - czyli tzw. NPK.

 - Mikroelementy- te pierwiastki sÄ… używane przez roÅ›liny w mniejszych iloÅ›ciach. Do mikroelementów zaliczamy: żelazo (Fe), chlor (Cl), mangan (Mn), cynk (Zn), miedź (Cu), bor (B), molibden (Mo), kobalt (Co) i nikiel (Ni).

 

Pierwiastki możemy podzielić także ze względu na ich mobilność.

Wyróżniamy wiÄ™c pierwiastki mobilne i nie mobilne. PodziaÅ‚ ten może okazać siÄ™ dosyć pomocny do zrozumienia pewnych zależnoÅ›ci. Co za tym idzie, braki pierwiastków mobilnych najwczeÅ›niej pojawiÄ… siÄ™ na starszych liÅ›ciach. Dzieje siÄ™ tak, ponieważ brakujÄ…ce pierwiastki bÄ™dÄ… priorytetowo transportowane do nowych liÅ›ci. Oznaki niedoborów pierwiastków nie mobilnych najpierw bÄ™dÄ… widoczne na nowych liÅ›ciach ze wzglÄ™du na to, że roÅ›lina nie bÄ™dzie w stanie przetransportować tych skÅ‚adników za pomocÄ… tkanek przewodzÄ…cych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page