
Teoria nawożenia
Wszystkie rośliny wodne wymagają do życia podstawowych składników odżywczych. By je efektywnie metabolizować potrzebują pewnych komponentów - np. światła. Rośliny są organizmami fotoautotroficznymi - to znaczy, że pozyskują pożywienie na drodze fotosyntezy. Światło jest dla nich źródłem energii. Wykorzystują ją do przetwarzania nieorganicznych składników odżywczych (minerały, O2, Co2 i woda) w bogate energetycznie związki organiczne.
Substancje te możemy podzielić na makro - i mikroelementy:
- Makroelementy- rośliny potrzebują ich w stosunkowo dużych ilościach. Do makroelementów zaliczamy: węgiel (C), tlen (O), wodór (H), azot (N), fosfor (P), potas (K), wapń (Ca), magnez (Mg) i siarkę (S). Absolutnie podstawowymi pierwiastkami są azot, fosfor i potas - czyli tzw. NPK.
- Mikroelementy- te pierwiastki są używane przez rośliny w mniejszych ilościach. Do mikroelementów zaliczamy: żelazo (Fe), chlor (Cl), mangan (Mn), cynk (Zn), miedź (Cu), bor (B), molibden (Mo), kobalt (Co) i nikiel (Ni).
Pierwiastki możemy podzielić także ze względu na ich mobilność.
Wyróżniamy więc pierwiastki mobilne i nie mobilne. Podział ten może okazać się dosyć pomocny do zrozumienia pewnych zależności. Co za tym idzie, braki pierwiastków mobilnych najwcześniej pojawią się na starszych liściach. Dzieje się tak, ponieważ brakujące pierwiastki będą priorytetowo transportowane do nowych liści. Oznaki niedoborów pierwiastków nie mobilnych najpierw będą widoczne na nowych liściach ze względu na to, że roślina nie będzie w stanie przetransportować tych składników za pomocą tkanek przewodzących.
